Jakie cechy ma profesjonalny psychoterapeuta?

Zastanawiacie się, co trzeba wziąć na 100% pod swoją uwagę, żeby postawić na dobrego specjalistę? Psychoterapia Gdynia Was właśnie w tym momencie interesuje? Co jest zatem istotne, aby współpracować z ekspertem z prawdziwego zdarzenia?

Kim jest psychoterapeuta?

Od razu warto zaznaczyć, że psychoterapeuta to nie dokładnie to samo, co psycholog. Niektórzy zaś błędnie używają tych pojęć zamiennie. Psycholog nie jest lekarzem. Ukończył co prawda studia magisterskie drugiego stopnia – na kierunku psychologia. Nie może jednak stosować w swojej pracy farmakoterapii. Przede wszystkim zajmuje się podstawowymi problemami związanymi z życiem rodzinnym lub zawodowym. Psychoterapeuta może być jednocześnie psychologiem, aczkolwiek nie musi. Jaki występuje warunek w obrębie tego tematu? Aby być psychoterapeutą dana osoba musi ukończyć studia podyplomowe albo specjalną szkołę psychoterapii. Warto zauważyć, że zajęcia w obrębie tych placówek edukacyjnych trwają natomiast 4 lata. Jest to jednak niezbędne, aby zdobyć odpowiednio dużo wiedzy teoretycznej oraz praktycznej. Psychoterapia Gdynia pomaga w różnego rodzaju problemach. Oczywiście, także są one związane z życiem prywatnym lub zawodowym. Psychoterapia ma na celu zmianę sposobu myślenia pacjenta, jego nastawienia do otaczającej rzeczywistości. Zajęcia dotyczą między innymi depresji, zaburzeń odżywiania, snu itp. Sesje pomagają również w przypadku niewłaściwych zachowań obsesyjno-kompulsywnych albo objawów psychosomatycznych.

Jak wybrać psychoterapeutę?

Oczywiście, w pierwszej kolejności trzeba zdecydować się na ekspertów, którzy ukończyli odpowiednie studia. To podstawa. Ekspert powinien mieć właściwie dużo wiedzy oraz doświadczenia w tej specjalizacji. Istotne jest też posiadanie odpowiednich umiejętności interpersonalnych. Sama wiedza to zatem nie wszystko. Taka osoba powinna przekonać pacjenta, że rzeczywiście można jej zaufać, a to wcale nie takie proste. Fachowiec musi być człowiekiem pewnym siebie. Pacjenci dzięki temu chętnie będą chodzić na kolejne zajęcia. Nie będzie im brakowało motywacji. Uwierzą danej osobie, na bazie kwalifikacji, sposobu bycia, że konkretna terapia naprawdę ma sporo sensu oraz może przynieść odpowiednie rezultaty. Bardzo ważne jest to, aby mieć umiejętność nie tylko diagnozowania oraz leczenia problemów. Istotne jest również to, aby wiedzieć, jak informować o tym swoich wszystkich pacjentów. Tak, aby ich mocno zmotywować do dalszego działania.